Słodko-gorzki smak podróży

Kiedy dużo podróżujesz ludzie mówią “jaka jesteś światowa”, “Tobie to dobrze”, “niektórym się powodzi”, “ale Ci zazdroszczę”, “gdzie tym razem lecisz” niektóre określenia bywają uszczypliwe, inne dodają skrzydeł. Niestety smak podróży bywa bardzo gorzki. Za każdym razem, gdy przeprowadzam się w nowe miejsce opuszczam to co zdążyłam pokochać, opuszczam miasto, które stało się moim nowym domem, a przede wszystkim ludzi, którzy stali się ważną częścią mojego życia. Każda nowa podróż to wyzwanie, ale zostawienie za sobą starych rozdziałów na rzecz budowania nowych to najtrudniejsze z czym przychodzi się zmierzyć.

Za każdym razem mówię sobie, że już więcej tego nie zrobię, bo smak rozstania łamie mi serce, a nowe początki no cóż ja ich nie lubię…. Bo każdy kraj to swego rodzaju podróż w nieznane, w którym język danego, kraju potrafi być naprawdę najmniejszą przeszkodą do pokonania.

Ponadto przeprowadzka wiąże się trochę z rutyną. Znowu musisz wydeptać swoje ścieżki, znowu musisz poznać nowych ludzi, znowu czeka Cię cała biurokracja związana z Twoim pobytem, znowu musisz znaleźć sklepy, w których codziennie przez następny rok będziesz robić swoje zakupy, “nowe” tramwaje, autobusy, parki, kina, siłownie i wiele, wiele innych rzeczy, które składają się na Twoje “nowe” życie. Oczywiście te rzeczy potrafią być naprawdę ekscytujące i ciekawe, ale robienie tego po raz 8, 9, 10 bywa uciążliwe. Szczególnie, że nagle okazuje się, że siłownia w Stanach jest sto razy lepsza niż ta w Paryżu, że Twój ulubiony sklep spożywczy w Amsterdamie nie równa się z tym w Mediolanie, że Twoich ukochanych produktów z Wiednia nie można nigdzie dostać w Londynie, że loty były tańsze tu a nie tam, że lepszych przyjaciół poznaliśmy gdzie indziej. Upraszczając często okazuje się, że coś co mieliśmy wcześniej było lepsze, a teraz musimy się przystosować do “nowej” rzeczywistości.

Nawet jeśli już podróżujesz i od dawna nie siedzisz cały czas w tym samym miejscu to pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, którą jest tęsknota za domem. To jedna z niewielu rzeczy, która podczas podróżowania się nie zmienia. Nie ma w moim życiu lepszego uczucia niż ten moment, gdy po długim czasie nieobecności przylatuje do Warszawy, siadam na swojej ukochanej kanapie, zaparzam herbatę w ulubionym kubku, otoczona najbliższymi i mnóstwem wspomnień, które zawsze wracają gdy jestem w domu. Nie potrafię nawet opisać jaką zołzą jest tęsknota.

Więc po co to wszystko? Gdzie jest słodycz podróży? Każda przeprowadzka, każda nawet mniejsza podróż zmienia to kim jestem dzisiaj i kim będę jutro. Czasami jeden dzień w obcym kraju, na innym kontynencie potrafi zmienić wszystko w co do tej pory wierzyłam i myślałam. Pomnożone razy 365, to ja bogatsza o 365 nowych perspektyw.

Dlatego podróż to połączenie jednych z najpiękniejszych chwil, a z drugiej strony gorzki smak rozstań, tęsknoty i zostawiania za sobą tak wielu cennych rzeczy.

#BrB

Pam

Advertisements

15 thoughts on “Słodko-gorzki smak podróży

 1. To prawda, podróże mają dwa oblicza. Te uszczypliwości to zazwyczaj ludzie którzy sami boją się jechać albo nie chce nim się zaoszczędzić parę wypłat. Najważniejsze jeśli się kocha podróżować to nie można rezygnować, po wszystkim to aż z tęsknotom wraca się do domu

  Liked by 1 person

 2. Oj, tęsknota jest zołzą, fakt. Moje pierwsze Święta za oceanem bez rodziny były straszne.
  Ale po powrocie do kraju tęsknię w stronę przeciwną, za ulubionymi miejscami i znajomymi pozostawionymi TAM 🙂 Pozdrawiam cieplutko:)

  Liked by 1 person

 3. Ostatnimi czasy zazdroszczę wszystkim, którzy podróżują. Bez wyjatku. Te gorsze rozstania i tak nie są tak trudne. Za to poznawanie innych ludzi, miejsc, kultur. To doświadczenie nieporównywalne do innych.

  Liked by 1 person

 4. bardzo trafne spostrzeżenia, chociaż odnoszą się bardziej do przeprowadzek niż podróży. Jeżeli jadę gdzieś na tydzień czy dwa, to jest mało prawdopodobne, że będę tęsknił za jakimś “ulubionym” sklepem. W nowym miejscu też do niczego i nikogo nie zdążę się przyzwyczaić.

  Like

 5. Och, jak ja doskonale Cię rozumiem z tym wydeptywaniem nowych ścieżek. Właśnie po raz już sama nie wiem który zaczynam urządzać sobie życie w nowym miejscu. Mam też wrażenie, że z wiekiem robi się to coraz trudniejsze, zwłaszcza jeżeli chodzi o poznawanie nowych ludzi.

  Liked by 1 person

 6. Idealnie ujęłaś to co ma słodko-gorzki smak. Pewnie ze względu na tą tęsknotę wolę wyjeżdżać co jakiś czas, niż wylecieć w jedną podróż dookoła świata. Z drugiej strony, chciałabym pomieszkać trochę to tu, to tam.
  Za to ta zmiana myślenia, rozwój, wiedza, jaką dają podróże jest nie do uzyskania nigdzie indziej.

  Liked by 1 person

 7. nigdy nie byłam typem podróżnika, mzoe dlatego że zwyczajnie nie miałam na to możliwości ? nie wiem, skończyło się tak ze teraz w przeciągu 7 miesięcy zdążyłam mieszkać w 2 europejskich miastach.
  Podrózowanie na zasadzie “wakacji” czyli pobytu gdzies na tydzień to zupełnie co innego niz przeprowadzka. Ale nigdy nie jesteśmy w w stanie poznać naprawdę danego miejsca jesli tam nie pomieszkamy 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  Liked by 1 person

 8. Rozumiem to. Jak wyprowadziłam się do Chin to po raz pierwszy do Polski przleciałam po 14 mesiącach!! Mega tęskonota, jednak można się do tego przyzwyczaić 🙂 Wolę tęsknić niż nie podróżować 😛

  Liked by 1 person

 9. Zdecydowanie łatwiej jest poznać nowych ludzi, kiedy jest się na studiach, ale jest też sporo organizacji typu expats society w danym kraju lub spotkań danej narodowości lub grup międzynarodowych, które organizują zapoznawcze spotkania. 🙂

  Like

 10. Z każdej podróży mozna wrócić, najważniejsze jest więc chyba, by znaleźć sobie to swoje miejsce na ziemi do którego chce się wracać. Ja dopiero po 19 latach tułaczki znalazłam swój dom i teraz już nie tęsknię za Krakowem. No może troszeczkę 😉

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s